T.C. DERİK BELEDİYESİ

DERİK HALHALİ ZEYTİNİ VE ZEYTİNYAĞI ÖDÜLE DOYMUYOR

İlçemizden Haberler

DERİK HALHALİ ZEYTİNİ VE ZEYTİNYAĞI ÖDÜLE DOYMUYOR

MARDİN’in Derik İlçesinde üretilen ve 2019’da İngiltere’de düzenlenen ’Uluslararası Zeytinyağı Yarışması’nda 430 çeşit arasından birinci seçilen ve altın madalya ödülü alan Zeytin, ödüle doymuyor.
Derik İlçesinin sembolü ve 10 farklı çeşitleriyle geçim kaynağı olan organik olarak üretilen zeytin ve zeytinyağı İngiltere’de düzenlenen London 2020 Uluslararası Kalite Yarışmalarında Derik Halhali kırma Zeytini olarak ilkkez ve Japonya da düzenlenen yarışmada ikinci kez derik zeytinyağı ödül aldı.
Derik Zeytinyağı İngiltre’de altın madalyayla ödüllendirildikten sonra,uluslararası alanda ilgi görmeye başladığını, bilimsel çalışmalara da konu olan bir çok ülkeden ihraç talebi aldıklarını, kırma zeytin ve zeytinyağını markalaştıran kadın girişimci olduğunu belirten Emine Tuncer,’Hacattepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Prof.Dr.Dilek Sivri Özay ile işbirliği yaparak,Mardin Valiliği ve Derik İlçe Kaymakamlığı ile gerçekleştirdikleri görüşmeler sonucu tekrar çeşitli ödüller aldıklarını’belirterek,”2019 Londra london olive oil uluslararası kalite yarışmasında finale kalan 500 ürün içinde Altın madalya alan Derik halahalı zeytinyağı Mardin Valiliği himayesinde Zeytuni Emine Tuncer firması ile 20-21 Haziran 2020’de Japon Prize Uluslararası kalite yarışmasından finale kalan 550 firma arasında Gümüş madalya alırken, Derik halahalı zeytini ise Derik Kaymakamlığı himayesinde Zeytuni Emine Tuncer firması ile katıldığı Londra London olive kalite ödülleri yarışmasında 400 firma arasında bronz madalya almaya hak kazandı.
Derik Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Hicabi Aytemür,”Yeni göreve başlamasıyla Zeytinin 2 ayrı ödül alması sürpriz bir haber ile güzel bir başlangıç olduğunu,kendilerini heyecanlandırdığını,’Zeytin Ana Vatanında Şahlanıyor’projesi ile Derik zeytinini daha güzel yerlere taşıyacağını’ belirtti.

Foto galeri için tıklayınız...

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Hemşehrilerimizden Kaymakamımıza/Belediye Başkan V. Ziyaret

Milletvekili Danışmanı Murat Oral, Aile ve Sosyal Politikalar İl Md Yard. Erdal Demirkaya ve AK Parti eski İl Başkan Yard. Mustafa Nilüfer
Derik Kaymakamı/Belediye Başkan Vekili Sayın Hicabi AYTEMÜR’ü makamında ziyaret ettiler.

DEVAMI

Kaymakamımız/Belediye Başkan V. Derik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini Ziyaret Etti

Derik Kaymakamı/Belediye Başkan Vekili Sayın Hicabi AYTEMÜR Derik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek öğretmenlerimizle görüştü ve okul hakkında brifing aldı.

Foto galeri için tıklayınız...

DEVAMI
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih SAFİTÜRK

Belediye Başkanı

baskan
Hicabi AYTEMÜR
Derik Belediyesi Başkan V.
Aylık Haber Bülteni

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Kaymakamımız Derik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini Ziyaret Etti
  • Kaymakamımız Mezopotamya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini Ziyaret Etti
  • Kaymakamımız Konuk İlkokulunu Ziyaret Etti
  • Kaymakamımız Soğukkuyu İlkokulunu Ziyaret Ederek Köyde İncelemelerde Bulundu